Home Lajmet Arrestohet dhe lirohet aktivisti Rron Gjinovci! Pse u arrestua Rroni?

Arrestohet dhe lirohet aktivisti Rron Gjinovci! Pse u arrestua Rroni?

125
0

Aktivisti i shoqërisë civile, Rron Gjinovci, pak më parë ishte shoqëruar nga Policia e Kosovës, pasi që kishte zhvilluar një aktivitet në të cilin shpaloste dokumente se si ministri i Arsim Ramë Likaj, sipas tij ka plagjiatura.

“QytetarĂ«, sapo u shoqĂ«rova nĂ« stacionin policor Qendra pĂ«r shkak tĂ« ekspozimit tĂ« plagjiaturave tĂ« Ministrit RamĂ« Likaj. Kjo nuk ka ndodhĂ« asnjĂ«herĂ« mĂ« parĂ«. Kjo po ndodh kur MinistĂ«r i BrendshĂ«m Ă«shtĂ« Agim Veliu i qeverisĂ« jolegjitime Hoti”, ka shkruar ai.
Ndërsa pak më parë organizata që ai udhëheq, ORCA, ka njoftuar se Gjinovci është liruar.
“Ju njoftojmĂ« se aktivisti Rron Gjinovci u lirua nga stacioni i policisĂ« pasi u konstatua nga prokurori kujdestar se aktiviteti i sotĂ«m nuk kishe elemente tĂ« asnjĂ« vepre penale. Atij iu shqiptua vĂ«rejtje verbale”, thekson ORCA.

Pas lirimit, Gjinovci ka shkruar edhe njĂ« status tjetĂ«r nĂ« Facebook. Sipas tij, nĂ« KosovĂ« Ă«shtĂ« problem “tĂ« tregohet se kush Ă«shtĂ« hajni”.

“Para disa ditĂ«sh njĂ« qytetar bĂ«rtiti ‘hajn’, shkuan truprojet e policia dhe e arrestuan. Sot del qytetari tjetĂ«r (Rroni), e i cili ka hulumtuar mĂ« shumĂ« se tri vjet nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« t’i argumentoi plagjiaturat e ministrave, shkon policia dhe e arreston. Pra, nĂ« kĂ«tĂ« shtet nuk Ă«shtĂ« problem dhe e dĂ«nueshme me vjedh pronĂ« fizike/materiale e pronĂ« intelektuale, nĂ« kĂ«tĂ« shtet problem dhe e dĂ«nueshme Ă«shtĂ« me tregu se kush Ă«shtĂ« hajni”, ka shkruar Gjinovci.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here