Home Authors Posts by admin

admin

1272 POSTS 0 COMMENTS

‘Morava e Binçës’ – dikur gjigant ndërtimi sot dergjet në heshtje...

Ndërmarrja shoqërore ndërtimore "Morava e Binçës", dikur gjigant kosovar në sektorin e ndërtimit në Kosovë dhe përtej. Numri i të punësuarve arrinte...

1 Maji 1957 /Kthimi në kohë/

Dikur në qendër të Gjilanit... Qendra e qytetit në Gjilan te Ura e Masketarit. Në foto shihet...

Ndotja e ambientit dhe jetëgjatësia

Sipas studimeve çdo i pesti qytetar vdes nga pasojat e ndotjes së ambientit. /Nga dr. Shevçeti/ Se çfarë...

Gjilan, 1967 /Kthimi në kohë/

Gjilan, 1967 /Kthimi në kohë/ Gjilasn, 1967, te qendra zejtare pranë dyqanit të Shaban bekriut. Një nga ditët...

Radiogramafoni – zëri i dikurshëm në shtëpitë tona /Kthimi në kohë/

Radio-gramafoni "PORTOROZH", ku pos radios perdornim singl dhe "LP" pllakat për të dëgjuar hitet e kohës në muzikë. Viti 1970, muzikë...

Defilimi i fëmijëve në Gjilan, 1965-68

Festivali i fëmijëve i quajtur "Karnevali i Gilanit" në vitet 1965 - 68.Karnevali është mbajtur një herë në vit, ndërsa mbushte me...

488 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës, në 24 orët e fundit janë regjistruar 488 raste të reja me...

Komplikacionet post-Covid, më të prekurit zemra, truri dhe enët e gjakut

Problemet post-Covid i kanë detyruar shumë pacientë që kanë kaluar tashmë virusin korona t'u drejtohen mjekëve për problemet me zemër,...

Urë mbi lumin ‘Mirusha’ në pjesën e epërme të ‘Gavranit’

Ura e famshme mbi lumin Mirusha te livadhet e Koretishtës, në rrjedhën e epërme të lumit, fundi i Gavranit. Kjo urë...

Qendra e Gjilanit dikur…, hotel ‘Evropa’ deri me 1971 /Kthimi në...

Hotel 'Evropa' deri me 9 prill 1971. Në fillim ëmbëltorja e Qoses, poçari Ratku, furra e Goshës, hotel 'Evropa', bojaxhiu, shitorja e...
- Advertisement -

EDITOR PICKS