Home Shëndeti COVID-19: 137 raste të reja pozitive në 24 orët e fundit, prijnë...

COVID-19: 137 raste të reja pozitive në 24 orët e fundit, prijnë Prishtina e Gjilani…

100
0

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës, në 24 orët e fundit janë regjistruar 137 raste të reja me COVID-19, janë shëruar 49 pacientë, një i vdekur në Prizren, ndërsa dje një i vdekur 68 vjeçar në Gjilan.

Njoftimi i plotë i IKSHPK-së, sot:

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 869 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 137 raste pozitive. Brenda 24 orëve është raportuar një rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga Spitali i Përgjithshëm, Prizren).
Numri total i rasteve pozitive është 16.891 raste nga 80.058 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 653 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 49 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.666 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.572.
Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 54 raste, komuna Gjilan 20 raste, komuna Podujevë 17 raste, komuna Gjakovë 8 raste, komuna Lipjan 6 raste, komuna Rahovec 5 raste, komuna Fushë Kosovë 4 raste, komuna Pejë 4 raste, komuna Junik 3 raste, komuna Deçan 2 raste, komuna Ferizaj 2 raste, komuna Klinë 2 raste, komuna Skenderaj 2 raste dhe me nga një rast komunat Drenas, Istog, Mitrovicë, Novobërdë, Obiliq, Prizren, Suharekë dhe Viti.

IKSHPK-ja rekomandon respektimin rigoroz të këtyre masave mbrojtëse:
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!, thuhet në raportin e IKSHPK-së, sot, e diel, 18.10.2020.


Arena Press/arenapress.info/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here