Home Shëndeti Gati m’u ndal zemra për herë të dytë: Amerikani fitoi koronën, dhe...

Gati m’u ndal zemra për herë të dytë: Amerikani fitoi koronën, dhe më pas mori një faturë spitalore prej 1.1 milion dollarësh shpenzime /VIDEO/

98
0

Një amerikan 70-vjeçar ishte në prag të vdekjes nga Covid-19, dhe kur u shërua, ai mori një faturë tronditëse të lartë prej 1.1 milion dollarësh për kostot e trajtimit në spital.

Michael Flor u pranua në spitalin në Seattle më 4 prill dhe qëndroi atje për 62 ditë, shkruan “Seattle Times”, raporton agjencia kroate e lajmeve ‘Hina’.

Në një moment, ai ishte aq afër vdekjes nga virusi i koronës, sa motrat (infermieret) e mbanin telefonin e tij, në mënyrë që të mund t’i thoshte lamtumirë familjes së tij.

Sidoqoftë, ai u shërua me sukses, kështu që u lirua nga spitali në 5 maj, në gëzimin e mjekëve dhe infermierëve që kujdeseshin për të.

Megjithatë, një tronditje e vërtetë pasoi, kur ai mori një faturë në 181 faqe, e cila kap vlerën e 1,122,501.04 dollarë, u tha ai gazetarëve. Siç tha ai, zemra e tij gati u ndal për herë të dytë.

“Unë e hapa atë dhe bërtita të ‘mallkuar’, tha ai.

Projekt-ligji përfshin: 9,736 dollarë për një dhomë të kujdesit intensiv në ditë, afër 409,000 dollarë për shndërrimin e dhomës në një hapësirë sterile për 42 ditë, 82,000 dollarë për përdorimin e një respiratori për 29 ditë, dhe afro 100,000 dollarë për dy ditë kur ai ishte në rrezik për jetën.

Në një moment ai i tha gruas: “Më largo nga këtu, ne nuk mund ta përballojmë këtë”.

Flora mbulon Medicare, programin qeveritar të sigurimeve për të moshuarit dhe nuk do të duhet të heqë paratë personale nga portofoli, , njoftoi “Seattle Times” të shtunën.

Por në një vend ku sistemi i kujdesit shëndetësor është një nga më të kushtuarit në botë – dhe mendimi për ta bërë atë të arritshëm për të gjithë mbetet shumë i diskutueshëm – ai tha se ndjehej “fajtor” duke ditur që tatimpaguesit do të bartin barrën për pjesën më të madhe të kostos.

“Shpëtimi i jetës sime kushtoi një milion dollarë dhe sigurisht që janë para të shpenzuara mirë … Por unë e di që ndoshta unë jam i vetmi që do ta them këtë,” tha ai, raporton “Times”.

Kongresi miratoi një plan gjigant për të mbështetur ekonominë e ShBA-së gjatë virusit korona që përfshin një buxhet prej 100 milionë dollarësh për të kompensuar spitalet dhe kompanitë e sigurimeve private që kanë trajtuar pacientët me Covid-19.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here