Home Extra Kishe unĂ« bukuroshe…!

Kishe unĂ« bukuroshe…!

151
0

/Nga Kimete Berisha/

QĂ«llimi im kryesor ka qenĂ« qĂ« tĂ« thyej tabunĂ« se femra shqiptare pĂ«r t’u kuptuar seriozisht, duhet tĂ« duket si mashkull, me flokĂ« tĂ« shkurta, e mbĂ«rrolur, serioze, me setĂ«r dhe pa karmin nĂ« buzĂ«.

Dhe kĂ«tĂ« qĂ«llim e kam arritur. Kudo ku hyjĂ« e dalĂ«, lexuesit mĂ« ndalojnĂ« dhe mĂ« urojnĂ« pĂ«r shkrimet e mia. Marre mĂ« vjen nga gjithĂ« ky adhurim. Askush nuk mĂ« thotĂ« “po dukesh bukur”, ose tĂ« pĂ«rcjell pse dukesh “bukur”. MĂ« thonĂ« “qenke si nĂ« foto”. Kaq.

Ata qĂ« nuk janĂ« mĂ«suar si “bukurosha”, e kanĂ« vĂ«shtirĂ« ta kuptojnĂ« njeriun e ngopur kaherĂ« me “bukuri”, tĂ« cilĂ«n fjalĂ« mĂ« sĂ« shumti e kam dĂ«gjuar nĂ« jetĂ«.

Nuk Ă«shtĂ« krim tĂ« dukesh “bukur”. Ndoshta do Zoti edhe kur tĂ« plakem tĂ« dukem ‘bukur’. S’kam çka bĂ«jĂ«, unĂ« s’mund tĂ« dukem ajo qĂ« nuk jam.

Së paku nuk kam pozuar para asnjë fotografi profesionist, para Fadil Berishës e këtyne, dhe nuk e kam bërë hundën operacion si shumëkush dhe si ti (sepse as nuk jam kundër që njerëzit të mundohen të duken bukur).

Unë gjithmonë kështu kam qenë. Femër. Dhe, nuk e kam paragjykuar kurrë asnjë femër tjetër.

E qĂ« vjen dita dhe akuzohem si “bukuroshe” nga katolikĂ«t, kĂ«tĂ« nuk e kam pritur kurrĂ«, edhe sikur tĂ« jetoja e tĂ« rilindesha dhjetĂ«mijĂ« herĂ«.

(Tash mund tĂ« vazhdoni tĂ« mĂ« akuzoni pse s’kam burrĂ« e pse s’kam fĂ«mijĂ«).

Foto e realizuar nga motra (Fatmire Berisha) në Tiranë më 12 Nëntor 2017

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here