Home Uncategorized Ndalohet tubimi neo-nazist në Sofje

Ndalohet tubimi neo-nazist në Sofje

148
0

Gjykata Supreme Bullgare mbështeti ndalimin e procesionit vjetor neo-nazist.

Qindra aktivistë të së djathtës ekstreme nga e gjithë Evropa u ndaluan të marshojnë në kryeqytetin e vendit, Sofje, të shtunën. ‘Marshi i Lukovit’, i cili është mbajtur që nga viti 2003, është një tubim me flakadanë për të festuar një gjeneral bullgar që drejtoi një organizatë pro-naziste në vitet 1930 dhe 1940.
/Foto:AFP/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here