Home Jeta Prishtina e treta në botë për ajrin e ndotur

Prishtina e treta në botë për ajrin e ndotur

98
0

Prishtina vazhdon të jetë në listën botërore të ndotjes, rrezikon kategoritë e ndjeshme të popullatës me shëndet të lëkundur.

Kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, radhitet e treta në botë për ndotjen e ajrit, ndërsa para saj janë Lahore (Pakistan) dhe New Delhi (Indi).

Kështu bëri të ditur IQair, kompani teknologjike e Zvicrës në matjen e cilësisë së ajrit.
Ajri në Prishtinë po kategorizohet në bazë të ndotshmërisë si “i pa shëndetshëm”, i cili në rast inhalimi cenon grupet e ndijshme, si: personat me probleme kronike në zemër e mushkëri, foshnjat, gratë shtatzëna e të moshuarit dhe të tjerët që kanë imunitet të dobësuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here