Home Extra Qyteti me shi… A na bjen diçka taman a jo?!

Qyteti me shi… A na bjen diçka taman a jo?!

89
0

09.01.2021 /01:43/

Qyteti në mbrëmje: shiu i dha freski e hijeshi, pastroi ajrin, mbushi lumenj e liqene…

Në qytetin e Gjilanit, në mbrëmje e së premtës, vazhduan reshjet e shiut që pritet të ktehen edhe në reshje bore, uji rridhte qetas rrugëve pa bërë dëme. Mirëpo, sikur jemi mësuar që si të lagemi pak ose të shohim një sasi uji të mbledhur reagojmë: filluan vërshimet, na mbyti shiu…

Është stina e dimrit o njerëz dhe në këtë sitinë nuk mund të ketë verë. Çdo stinë e ka bukurinë e vet, është e natyrshme kjo.

NĂ«se ka vĂ«rshime, natyrisht qĂ« shiu nuk ka “faj”, sepse ai bjen aty nĂ« tokĂ«n e vet, e nĂ«se ia kemi mbushur lumenjtĂ« me mbeturina shiu do tĂ« kĂ«rkojĂ« rrugĂ« pĂ«r tĂ« vazhduar udhĂ«timin.

NĂ«se kemi bĂ«rĂ« restorante apo shtĂ«pi nĂ« zonĂ« tĂ« ulĂ«t, skaj lumit apo aty ku zakonisht uji zgjedh hapĂ«sirĂ«n pĂ«r tĂ« rrjedhur, atĂ«herĂ« natyrisht qĂ« do t’u hyjĂ« nĂ« shtĂ«pi ose restorant.
NĂ«se nuk e keni rregulluar kulmin e shtĂ«pisĂ« do t’u hyjĂ« shiu brenda, sepse ai bie nĂ« tokĂ«.
Nëse vërshon qytetet, shiu nuk ka faj që gypat e kanalizimit apo të ujëmbledhësit janë më të ngushta se një qyngë stufe (koftori) dhe nuk e kemi rregullue si duhet infrastrukturën. Mos e mallkoni secilën stinë, shiun, borën, frymën kur na bjen hundëve, diellin, të ftohtit, të nxehtit!

Kur vera ishte e thatĂ« publikononim liqenet pa ujĂ« dhe luteshin pĂ«r shirat, kur erdhĂ«n shirat ankohemi se po vĂ«rshojnĂ«, madje mallokjmĂ« duke thĂ«nĂ« “na mbyti shiu”, ndĂ«rsa verĂ«s ankohemi “na mbyti zhegu”!

A na bjen diçka taman a jo?!

/Fotokolazh pamjesh në qytetin e Gjilanit, mbrëmje, midis orës 18:00-19:00, nga Erjon Buzuku/

N.B.

www.arenapress.info/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here