Home Lajmet Rinisja e dialogut nuk mund të bëhet pa u mbajtur zgjedhjet në...

Rinisja e dialogut nuk mund të bëhet pa u mbajtur zgjedhjet në Kosovë dhe në SHBA

131
0

Veprime intensive në funksion të krijimit të Qeverisë së re, e cila do ta heqë reciprocitetin për t’i hapur rrugë marrëveshjes me Serbinë, janë paralajmëruar në Prishtinë dhe Washington.

Dy burime të ndryshme i kanë thënë “Kohës Ditore” se presidenti Hashim Thaçi ka mundësi që të martën vendos për t’ia dhënë mandatin LDK-së për formimin e Qeverisë. Në anën tjetër, nëse presidenti ia jep mandatin LDK-së, Lëvizja Vetëvendosje pa vonesa do ta dërgojë çështjen në Gjykatën Kushtetuese, “sipas të gjitha gjasave – të njëjtën ditë”.

Kështu i ka thënë “Kohës Ditore” një burim i afërt me kreun e LVV-së. Njerëz të afërt me Kurtin kanë paralajmëruar rezistencë ndaj veprimeve rreth mandatarit dhe marrëveshjes eventuale me Serbinë. E njohës të zhvillimeve përtej Atlantikut dhe ata në vend kanë thënë se rinisja e dialogut nuk mund të bëhet pa u mbajtur zgjedhjet në Kosovë dhe në SHBA, raporton KOHA.

Që nga rrëzimi i Qeverisë Kurti me mocionin e iniciuar nga LDK-ja, Thaçi ka shprehur synimin për krijimin e një qeverie të re, duke i shmangur zgjedhjet e reja. Këtë e ka bërë nëpërmjet katër letrave dërguar Kurtit, duke i thënë se do të caktojë mandatar tjetër nëse ai nuk e dërgon emrin.

Mungesën e përgjigjes Thaçi e ka interpretuar si refuzim. Kurti edhe në përgjigjen ndaj letrës së fundit ka kërkuar sqarim nga presidenti për “përdorimin e standardit të dyfishtë që Thaçi dhe partitë politike po tentojnë ta imponojnë në rrugë jokushtetuese”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here