Home Extra ‘Sundimtarja’ Osmani !

‘Sundimtarja’ Osmani !

176
0

Editorial/Nga Kimete Berisha/

GjithĂ« kam Ă«ndrru me ma mbrri ymri qĂ« kur njĂ« burri t’i them ‘mshele gojĂ«n’ ai me
mshel menjëherë, pa koment.
Se shumĂ« i kam mĂ«rzi komentet, me ma bĂ« me gjak s’kam qejf. NĂ«se m’ngon dhe e ‘mshel’, bĂ«je si duhet nĂ«nshtrimin, me tjerr mos tjerr, me ma prish mos ma prish.

Anipse me pas nafakĂ« zatetesh nĂ« meshkuj qĂ« s’bĂ«n lazĂ«m hiç me ju thĂ«nĂ« ‘mshele’, po qysh me bĂ« punĂ«n m’i shti me folĂ« najherĂ«.

Burrat si ktyneherë që kanë folë rrallë, që derisa e ka nxjerr fjalën ta ka plas zemrën, e kur e ka nxjerr fjalën je gëzu, tuj prit çka
po do me thënë ky evliaja…ka qenë ajo fjalë aq e rëndë sa që i ka dhënë vulë muhabetit dhe u mshel kapitulli.
Po nuk ka më tipa të tillë.

Kqyri burrat shqiptarĂ« tash, çka komentojnĂ«, çka flasin e çka shkretojnĂ«, s’ka kush qĂ« shtyhet me ta nĂ« thashetheme, nĂ« intriga e nĂ« maskarallak…nuk gjen mĂ« njeri qĂ« i matt fjaltĂ«, veç hajt, fol çka tĂ« vjen nĂ« gojĂ«, nxjerre mllefin, ku rafsha mos u vrafsha.

Sigurisht ndjehesh e rrezikshme, vojvodĂ«, kinge e plotfuqishme dhe e pathyeshme kur sillesh si Vjosa sot, nuk e di pĂ«r besĂ«, nuk mĂ« ka ra rasti, anipse ngapak kam provu a po mĂ« shitet, po kurrĂ« nuk mĂ« ka dhez m’u sill si ‘hamshoricĂ«”, se menjĂ«herĂ« gjinja ma bĂ«jnĂ« bajat.

Duhet me qenë super ndjenjë kjo.
Anipse nuk besoj.
SĂ« paku mua nuk mĂ« pĂ«lqen tĂ« sundoj, mĂ« pĂ«lqen puna individuale mĂ« shumĂ« (as s’jap urdhĂ«ra-as s’pranoj urdhĂ«ra), mĂ« pĂ«lqen ta fsheh idhnimin dhe mĂ« pĂ«lqen tĂ« mos e them atĂ« qĂ« dikush e pret prej meje.
Pra, nĂ«se mĂ« ka dalĂ« fjala se jam ‘e trent’, unĂ« sillem butĂ« dhe anasjelltas.

Nuk gabon cilitdo që ia mshel gojën sot.
Ama:
Që ja ka bë mirë Dritonit, ja ka bë.
QĂ« s’u dasht me ja bĂ« mirĂ«-s’u dasht.

P.S.- Sot Toni m’u ke duk si ata meshkujt qĂ« veshin trenerka me kundra….

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here