Home Shëndeti COVID-19: 159 raste të reja pozitive në 24 orët e fundit në...

COVID-19: 159 raste të reja pozitive në 24 orët e fundit në Kosovë

129
0

Shifrat tregojnë për rritje të rasteve me virusin korona në 24 orët e fundit.

Nga 1.245 mostra të marra, 159 persona kanë dalë pozitivë, nuk është shënuar asnjë vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës, në 24 orët e fundit janë regjistruar 159 raste të reja me COVID-19, janë shëruar 58 pacientë, nuk është raportuar asnjë rast i vdekjes.

Njoftimi i plotë i IKSHPK-së, sot:


Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.245 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 159 raste pozitive. Brenda 24 orëve nuk është raportuar asnjë rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.
Numri total i rasteve pozitive është 17.422 raste nga 83.923 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 657 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 58 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.894 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.871.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 54 raste, komuna Gjilan 34 raste, komuna Fushë Kosovë 11 raste, komuna Gjakovë 8 raste, komuna Pejë 8 raste, komuna Podujevë 7 raste, komuna Ferizaj 6 raste, komuna Prizren 5 raste, komuna Rahovec 5 raste, komuna Vushtrri 4 raste, komuna Obiliq 3 raste, komuna Skenderaj 3 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Lipjan 2 raste, komuna Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Drenas, Istog, Malishevë, Shtime dhe Suharekë.

IKSHPK-ja rekomandon respektimin rigoroz të masave mbrojtëse:
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!, thuhet në raportin e IKSHPK-së, sot, e enjte, 22.10.2020.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here