Home Jeta Dikur – kuarteti i gilanasve, jeta urbane dhe eleganca e pĂ«rkryer

Dikur – kuarteti i gilanasve, jeta urbane dhe eleganca e pĂ«rkryer

153
0

Ajo qĂ« ne shpesh e quajmĂ« qytetar-Ă«-i apo jetĂ« urbane nuk lidhet vetĂ«m me jetĂ«n nĂ« njĂ« vendbanim, edhe pse kjo paraqet njĂ« element tĂ« jetĂ«s nĂ« qytet ta zĂ«mĂ« dhe mĂ«nyrĂ«n se si organizohet jeta, por kryesisht ka tĂ« bĂ«jĂ« me banorĂ«t – me kulturĂ«n, edukatĂ«n, mirĂ«sjelljen, mĂ«nyrĂ«n e sjelljes e tĂ« jetuarit, stilin e jetĂ«s. JetĂ«s urbane gjithmonĂ« i paraprinĂ« kultura urbane nĂ« fusha e profesione tĂ« ndryshme. Pra, qytet – banorĂ«t…

Këtë herë, dr. Shevçeti, kronisti i gazetës ka përzgjedhur këtë foto të huazuar me: këta emra: Kurtesh Ahmeti, Adush Ramadani, Reshat Ramadani e Isa Gashi.
/Nga dr.Shevçeti, foto e huazuar e vitit 1966, redaktoi: N.B./


P.S.- Termi kuptimplotĂ« “urban” – çfarĂ« do tĂ« thotĂ« dhe nga cila gjuhĂ« vjen?

NĂ«se ka fjalĂ« qĂ« do tĂ« thotĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n koncept nĂ« njĂ« tĂ« ngushtĂ« ose njĂ« kuptim tĂ« gjerĂ«, fjala “urban” ka njĂ« galaktikĂ« tĂ« tĂ«rĂ« tĂ« vlerave.
Ka shumĂ« pĂ«rkufizime tĂ« fjalĂ«s e pĂ«rdorur nĂ« fusha tĂ« ndryshme. PatjetĂ«r qĂ« mund tĂ« themi se “urban”, – Ă«shtĂ« njĂ« derivat latin e fjalĂ«s Urbanus.
PĂ«rkthyer nga latinishtja do tĂ« thotĂ« “lloj”, “i sjellshĂ«m”. Jo çuditĂ«risht, kuptimi i mirĂ« i fjalĂ«s “urban” ka çuar nĂ« pĂ«rdorimin e saj tĂ« gjerĂ« pĂ«r njĂ« emĂ«r, dhe pĂ«r familjen. Adolf Urban (futbollist gjerman), Adolf Adolfovich Urban (kritik rus), Karl Urban (aktor i ZelandĂ«s sĂ« Re), Ulrich Urban (muzikant gjerman), Kladiush Urban (lojtar polak i shahut), Keith Urban (kĂ«ngĂ«tarja nga Australia).


TjetĂ«r, Ă«shtĂ« edhe kuptimi mjaft i zakonshme i fjalĂ«s qĂ« ka tĂ« bĂ«jĂ« me muzikĂ«n. Termi Urban bashkĂ«kohor pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« zbatohet nĂ« American DJ Frankie hokej mbi bar nĂ« vitet shtatĂ«dhjetĂ«, nĂ« lidhje me stilin e muzikĂ«s nĂ« radio. NdĂ«rsa, drejtimet mĂ« tĂ« njohura muzikore kanĂ« qenĂ« nw stilin e ritmin pĂ«r ta pasqyruar dĂ«shpĂ«rimin, shpirtin, reggae, radio stacione pĂ«r dĂ«gjuesit ekskluzivisht pĂ«r kĂ«tĂ« lloj tĂ« muzikĂ«s, Dhe fjala qĂ« do tĂ« thotĂ« Urban bashkĂ«kohor “muzikĂ« urban” apo “muzika pĂ«r njerĂ«zit e qyteteve.” NĂ« vitet nĂ«ntĂ«dhjetĂ« kishte hip-hop, pak mĂ« vonĂ«, dhe rap. Kjo muzikĂ« u bĂ« baza pĂ«r radio transmetim.
MuzikĂ« Ă«shtĂ« luajtur nĂ« kĂ«tĂ« stil pĂ«r afrikano-amerikanĂ«t nĂ« mes 17 dhe 40 vjet. MmegjithatĂ«, studimet kanĂ« treguar se audienca kryesore (mbi 70%) ishin “skinned” nga amerikanĂ«t. NjĂ« shembull i njĂ« pĂ«rbĂ«rje muzikore u shĂ«rbejnĂ« artistĂ«ve urbanĂ«, si Jennifer Lopez, Beyonce, Usher, Lil Dzhons, Basta Raemz, Shon Pol, Jay-Z, Ludacris.
NjĂ« shembull i njĂ« stacioni rus radio qĂ« luan Urban bashkĂ«kohor, Ă«shtĂ« FM Next (Moscow), Ukraine – radio “Point” (Donetsk).


NjĂ« tjetĂ«r kuptimi i fjalĂ«s “urban” ka tĂ« bĂ«jĂ« me ekonominĂ«. ShumĂ« mĂ«sime nĂ« shkollĂ« mendohet qĂ« nĂ« vend tĂ« fjalĂ«s “urban” pĂ«rdor termin “urbanichesky” ose “urban”. ÇfarĂ« do tĂ« thotĂ« kjo fjalĂ«? Ky term Ă«shtĂ« i aplikueshĂ«m pĂ«r situata nĂ« vend ose nĂ« njĂ« numĂ«r tĂ« caktuar tĂ« zonave urbane. Zakonisht “urbanizimi” Ă«shtĂ« njĂ« vend ku ka njĂ« proces tĂ« mprehtĂ« tĂ« industrializimit, prevalenca e makinĂ«s manuale tĂ« punĂ«s.
PĂ«rveç kĂ«saj, “urbanicheskimi” janĂ« quajtur edhe “profesionet urbane”, dmth ato procese e aktivitete tĂ« qytetarĂ«ve, tipike pĂ«r qytet-banorĂ«t.
Gjithashtu, lĂ«vizje shumĂ« tĂ« njohura “Snickers Urbania” – Festival i kulturĂ«s, e cila zhvillohet qĂ« nga viti 2001 çdo vit. /Burimi i informacionit: UNANSEA/ PĂ«rzgjodhi: N.B./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here