Home Sport EURO 2020: Hapja sot (e premte)

EURO 2020: Hapja sot (e premte)

178
0

Numërimi për fillimin e Kampionatit Evropian të Futbollit ka hyrë në orët e fundit.

Pas një vonese prej një viti, sot (e premte) , 11 qershor 2021, hapet EURO 2020 , me ndeshjen midis Italisë dhe Turqisë në Olimpiko të Romës, në orën 21:00

Kampionati Evropian i këtij viti do të jetë i veçantë në atë që do të luhet në të gjithë Evropën, në më shumë se 11 vende dhe 11 qytete, dhe ashtu si në Francë në 2016, 24 ekipe kombëtare do të marrin pjesë në turne. EURO do të pritet në Amsterdam, Baku, Budapest, Bukuresht, Glasgow (Skoci), Kopenhagen, Londër, Mynih, Romë, Sevilje dhe Shën Petersburg.
Për shkak të pandemisë COVID-19 dhe kufizimeve në tubimet publike, stadiumet nuk do të jenë të mbushura plot. Konkretisht, vetëm Puškaš Arena në Budapest do të marrë kapacitetin e plotë të spektatorëve (67,215), dhe stadiumet e tjera do të mbushen nga 25 në 50 përqind.

Për të ndihmuar ekipet kombëtare, UEFA ka vendosur të rrisë numrin e lojtarëve të regjistruar për turneun nga 23 në 26, dhe secila skuadër do të lejohet të bëjë pesë zëvendësime në ndeshje.

Sistemi i ndihmësit të videove të arbitrit (VAR) do të përdoret për herë të parë në Kampionatet Evropiane.

Titulli do të mbrohet nga Portugalia, e cila mundi Francën 1-0 në finale në 2016. Por francezët fituan titullin e botës dy vjet më vonë, dhe tani kanë mundësinë të përsërisin efektin e viteve 1998 dhe 2000 kur bashkuan titujt botërorë dhe evropianë.

Spanja dhe Gjermania janë mbajtës rekord me tre tituj evropianë secila, Franca ka qenë dy herë kampione e Evropës dhe BRSS (1960), Italia (1968), Çekosllovakia (1976), Hollanda (1988) dhe Danimarka (1992) gjithashtu prisnin me padurim në titullin e kampionit të Evropës.), Greqia (2004) dhe Portugalia (2016).

Grupet Euro 2020:
Grupi A: Itali, Zvicër, Turqi, Uells.
Grupi B: Belgjika, Rusia, Danimarka, Finlanda.
Grupi C: Ukraina, Hollanda, Austria, Maqedonia e Veriut.
Grupi D: Anglia, Kroacia, Republika Çeke, Skocia.
Grupi E: Spanja, Polonia, Suedia, Sllovakia.
Grupi F: Gjermania, Franca, Portugalia, Hungaria.

E. Buzuku

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here