Home Uncategorized Izraeli bombardon Gazën, vret dhjetra e plagosë qindra palestinezë

Izraeli bombardon Gazën, vret dhjetra e plagosë qindra palestinezë

66
0
A picture taken from Gaza city shows the smoke that results from the launch of a long-range rocket from the north of the city towards Israel on July 12, 2014 following an advance warning of the attack by Ezzedine al-Qassam Brigades, the military wing of Hamas. Gaza militants fired several rockets towards Jerusalem and Tel Aviv, the army said, with no reports of injuries, as Israel continued to bomb the coastal enclave. Three of the four Tel Aviv rockets were intercepted by the Iron Dome missile defence system, and the Jerusalem-bound rockets fell short, hitting two West Bank cities. AFP PHOTO /THOMAS COEX (Photo credit should read THOMAS COEX/AFP/Getty Images)

Rrethimi i Xhamisë Al Aksa në Jerusalemin Lindor, të cilin palestinezët e.konsiderojnë tokën dhr kryeqytetin e shtetit palestinez, ks nxitur krahun e armatosur palestinez Hamas, të shkrepi mbi Izrael 100 raketa. Izraeli bombardoi sot Gazën duke vrarë 20 palestinezë.

Fuqitë e.mëdha si ShBA dhe Britania e Madhe nuk e denojnë terrorin israelit por kritikojne palestinezët. Pra, sipas tyre, fajet i ka viktima dhe jo agresori. Këta pra na flasin për demokraci, derisa mbrojnë terrorin e shtetit izraelit dhe shpërnguljen e palestinezëve nga toka e tyre për ta kolonizuar me hebrej.
Turqia dënoi ashpër Izraelin duke e quajtur terror shtetëror dhunën izraelite mbi palestinezët.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së është duke mbajtur mbledhje të jashtëzakonshme lidhur me situatën e krijuar.

Nga bombardimet izraelite sonte u vranë 20 palestinezë, në mesin e tyre fëmijë dhe gra, ndërsa 200 u plagosën.

Ju rikujtojmë se gjatë javës policia izraelite përdori dhunë kundër besimtarëve palestinezë dhe muslimanëve tjerë në Xhaminë e shenjtë Al Aksa në Jerusalem. Ata u penguan nga policia në xhami, ku policia hodhi gaz lotsjellës dhe përdori plumba gome ndaj protestuesve palestinezë në Jerusalemin Lindor palestinez kundër brutalitetit policor.

Popullit palestinez i janë pushtuar tokat në luftën e vitit 1967, duke mbajtur për kaq vite palestinezët në terror dhe shtetrrethim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here