Home Shëndeti Kjo vitaminë ka një efekt të shkëlqyeshëm në shëndet dhe ndihmon në...

Kjo vitaminë ka një efekt të shkëlqyeshëm në shëndet dhe ndihmon në parandalimin e gjendjeve të ndryshme

140
0

Përveç të gjitha vitaminave që mund të marrim në trupin tonë përmes tabletave, kjo vitaminë është e domosdoshme për trupin tonë, lëkurën, flokët, kujdesin e thonjve, por edhe për rregullimin e ujit të tepërt në trup.


Vitamina K, e cila është një lëndë ushqyese e njohur sa duhet, është jashtëzakonisht e dobishme për shëndetin. Ekspertët vlerësojnë se 99 nga 100 persona mund të jenë të mangët në vitaminën K.


Komponenti K1 mund të gjendet në sallatën tuaj të preferuar, kryesisht në kale dhe spinaq, pastaj në drithëra. Komponenti K2 fshihet në të verdhën e vezës ose gjalpin. Funksioni kryesor i vitaminës K është aktivizimi i proteinave në trup që janë të rëndësishme për mbrojtjen e shëndetit të zemrës dhe kockave.

Trupi ynë dërgon vitaminë K drejtpërdrejt në mëlçi, sepse është një organ që thith vitaminat që marrim, gjë që e bën të rëndësishme nëse vuajmë nga sëmundja e mëlçisë, sepse zvogëlon mpiksjen e gjakut. Hulumtimet e fundit kanë treguar që K2 madje mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të frakturave të kockave.

Mbron lëkurën


Produkte të pasura me vitaminë K ndihmojnë në procesin e shërimit të lëkurës. Vitamina K zvogëlon inflamacionin, skuqjen dhe ënjtjen në trup, madje mund të luajë një rol të rëndësishëm në ekzemën, mbrojtjen dhe hidratimin e lëkurës.


Studimet kanë treguar që vitamina K ka një efekt të shkëlqyeshëm në shëndet dhe mund të ndihmojë në parandalimin e kushteve të ndryshme. Mungesa e vitaminës K2 mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së Alzheimerit, dhe marrja e vitaminës K2 mund ta zvogëlojë atë.


Vitamina K2 rrit ndjeshmërinë e trupit ndaj insulinës. Personat që marrin më shumë vitaminë K2 kanë një rrezik 20 përqind më të ulët të zhvillimit të diabetit tip 2. Zbatimi aktual i vitaminës K2 mund të ndihmojë në shërimin e mavijosjeve.
Vitamina K është e tretshme në yndyrë. Kjo është shumë e rëndësishme, sepse dhjami është i domosdoshëm për prishjen e kësaj vitamine. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të merret një sasi e duhur yndyre në mënyrë që trupi të mund të thithë vitaminën K.


Ekzistojnë dëshmi në rritje të rolit jetësor të vitaminës K në forcimin e sistemit imunitar, kështu që sigurisht që nuk duhet të lihet pas dore, veçanërisht për faktin se ne nuk mund ta tretim artificialisht përmes shtojcave dietike për të forcuar imunitetin. Përbërësit kryesorë të vitaminës K janë K1 dhe K2, të cilat janë të dobishme në mënyra të ndryshme. /Avaz BA/Arenapress.info/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here