Home Lajmet Komisioneri i OKB-së akuzoi Izraelin për gjakderdhje; sot: Një familje prej dhjetë...

Komisioneri i OKB-së akuzoi Izraelin për gjakderdhje; sot: Një familje prej dhjetë personash u vra në një kamp refugjatësh; Izraeli sot hodhi 30.000 bomba, bombardoi edhe një xhami; Guterres: Menjëherë të ndalet konflikti në Gaza dhe Izrael

73
0

Komisioneri i OKB-së akuzoi Izraelin për gjakderdhje

Komisioneri i Përgjithshëm i OKB-së për Refugjatët Palestinezë (UNRëA) Filip Lazarini tha gjatë një vizite në Madrid se gjakderdhja në Palestinë u provokua nga Izraeli, duke dëbuar familjet palestineze nga Jeruzalemi Lindor dhe duke ndaluar besimtarët të hynin në xhaminë Al Aksa gjatë Ramazanit.
Pra, ky ishte provokim i Izraelit, duke i trajtuar palestinezët si skllevër dhe jo si njerëz.

Një familje prej dhjetë personash u vra në një kamp refugjatësh

Agjencia AFP raporton, duke iu referuar burimeve shëndetësore, se një familje me dhjetë (tetë fëmijë dhe dy gra) u vra në kampin e refugjatëve Shati, i cili ishte vendosur në një ndërtesë trekatëshe që u shkatërrua gjatë sulmit ajror izraelit.

Autoritetet palestineze kanë konfirmuar se të paktën 12 njerëz u vranë sot në një nga disa sulme ajrore në veri të Rripit të Gazës, duke përfshirë një grua me tre fëmijë dhe se avionët izraelitë shkatërruan një xhami.

Guterres: Menjëherë të ndalet konflikti në Gaza dhe Izrael

Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guterres ka bërë thirrje për një ndërprerje të menjëhershme të armiqësive në Izrael dhe Rripin e Gazës, u tha gazetarëve zëdhënësi i KB Stefan Dizaric. “Sekretari i Përgjithshëm u bën thirrje të dy palëve që të ndalojnë menjëherë luftimet në Gaza dhe Izrael,” tha Dijariç, raporton TASS. Ai theksoi se KB është e gatshme të ndihmojë në marrëveshjen Izraelito-Palestineze në bazë të rezolutave përkatëse të KB, ligjit ndërkombëtar dhe marrëveshjeve bilaterale, me ndihmën e ndërmjetësuesve të tjerë, ndër të cilët përmendi Rusinë, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian. Dijaric gjithashtu konfirmoi se KB është përfshirë në përpjekjet për të siguruar ndihmën e nevojshme humanitare për popullatën e rrezikuar në Gaza.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here