Home Moti Meteorologët paralajmërojnë kur do të arrijnë reshjet dhe të ftohtit: Ja...

Meteorologët paralajmërojnë kur do të arrijnë reshjet dhe të ftohtit: Ja çfarë dimri na pret dhe a do të ketë borë…

79
0

Meteorologët kanë bërë të ditur se në ditët në vijim do të jetë me diell, me vranësira të vogla të martën dhe të mërkurën.

  • Temperaturat e mëngjesit do të jenë të ulëta, dhe në zonat kodrinore dhe malore ngrica, mjegull në lugina dhe nuk do të ketë erëra të forta. Ky është moti tipik për fundin e tetorit, por do të jetë i thatë. Kjo nuk do të mbetet kështu…
    Sepse, ditët e para të nëntorit do të jenë të ngrohta, madje një gradë, dy më të ngrohta se mesatarja.
  • Ndryshimi i motit është në horizont dhe ka mundësi që të arrijë në datat 3 dhe 5 nëntor. Do të ketë një rënie të lehtë të temperaturës me vranësira dhe reshje shiu. Pason moti tipik i nëntorit, por nuk do të zgjasë shumë.
    Domethënë, sipas parashikimit meteorologjik, reshjet e shiut do të shfaqen në “episode” tre, katër ditë dhe më pas dy, tre ditë kthjellime dhe diell.
    Kur është fjala për dimrin e ardhshëm, meteorologët parashikojnë se dimri ynë karakterizohet nga ndryshimi i ditëve të ngrohta e më të ftohta.

-Ky dimër duhet të jetë aq mesatar, dy të fundit ishin me pak të ftohtë dhe borë, e tani duhet të ketë më shumë borë, theksojnë meteorologët dhe theksojnë se është e vështirë të specifikohet saktësisht se si do të jetë moti gjatë muajve të dimrit.

Moti dhe temperaturat sipas Weather in Gjilan:

E hënë
Kryesisht me diell
13°C
-1°C

E martë
Mot me diell
13°C
-2°C

E mërkurë
Pjesërisht me re
13°C
0°C

E enjte
Pjesërisht me re
12°C
1°C

E premte
Kryesisht me diell
14°C
4°C

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here