Home Lajmet Shkaku i aksidentit supozohet të jetë lodhja e shoferit/ Kur ndodhi rasti...

Shkaku i aksidentit supozohet të jetë lodhja e shoferit/ Kur ndodhi rasti dhe si reaguan policia dhe Shërbimi Emergjent Mjekësor?/

98
0

Informacione të reja mbi aksidentin tragjik në Slavonski Brod të Kroacisë, ku në orët e hershme të mëngjesit u aksidentua autobusi me targa të Kosovës, i cili po udhëtonte në linjën Frankfurt – Prishtinë, në të cilin ndodheshin 69 udhëtarë – mërgimtarë që po vinin në pushime.

Në aksidentin e ndodhur sot në Slavonski Brod në Kroaci, ku u aksidentua autobusi me targa të Kosovës i cili po udhëtonte në linjën Frakfurt – Prishtinë, kanë humbur jetën 10 persona, ndërsa 44 udhëtarë janë lënduar, në mesin e tyre 15 në gjendje të rëndë shëndetësore, raportojnë mediat kroate.

Sipas mediumit kroat, 24sata.hr, shoferët e autobusit nga Kosova që po bartte mërgimtarë nga Frankfurti për në Prishtinë kishin pushuar në Bregana për gjysmë ore para aksidentit. Aty ata ishin ndërruar dhe drejtimin e autobusit e kishte marrë shoferi tjetër. Supozohet se aksidenti është shkaktuar nga lodhja e shoferit.
Mes të vdekurve është shoferi tjetër, i cili nuk po e voziste autobusin në atë kohë, raporton y mediumi kroat, përcjell Koha Press.

Detajet e ndërhyrjes u raportuan nga drejtoresha e Shërbimit Emergjent Mjekësor, Maja Grba Bujević.

  • Tetë ekipe të shërbimit mjekësor urgjent morën pjesë në ndërhyrje. Në 6:23 erdhi thirrja, në 6:26 filloi ekipi i parë dhe në 6:34 ai ishte tashmë në vendgjarje. Shumica e pacientëve janë të vendosur në Slavonski Brod, dhe dy në Nova Gradiška. Koordinimi dhe bashkëpunimi i shërbimeve të urgjencës ishte i shkëlqyeshëm dhe i përgëzoj të gjithë, tha Grba Bujević.
    Drejtori i Spitalit të Përgjithshëm të anijes ‘Josip Benčević’, Josip Samardžić, raportoi për gjendjen e pacientëve të pranuar.
  • Pesë minuta pas raportit, pacientët e parë filluan të mbërrinin në spital. Ne filluam atë që quhet alarm i verdhë dhe falënderoj të gjitha ekipet e spitalit. Ne kemi siguruar hapësirë ​​për strehimin e triazhit dhe pacientëve në mënyrë që të respektohen masat epidemiologjike. Testet PCR u kryen gjithashtu, tha Samardzic.
  • Sa i përket lëndimeve, ato janë të ndryshme. 15 persona u lënduan rëndë dhe dy janë në kujdes intensiv të cilët janë në rrezik për jetën. Janë kryer edhe tre operacione. Ishte shumë e dobishme për ne që të kishim një kurs dhe ne u trajnuam për raste të tilla dhe unë përgëzoj të gjithë stafin, tha ai.

Ai shtoi se ndihma psikologjike u aktivizua nga një psikiatër dhe psikolog i fëmijëve.
Drejtori i Mbrojtjes Civile, Damir Trut, përsëriti se thirrja erdhi përmes numrit 112, dhe pastaj oficerët e policisë nga Slavonski Brod dhe JVP Slavonski Brod u aktivizuan, dhe se të gjithë e kryen të gjithë aksionin në një mënyrë të koordinuar.

  • Për fat të mirë, ngjarje të tilla nuk janë të zakonshme, por tashmë ka pasur aksidente të mëdha. Disa vjet më parë, një autobus sllovak u përplas afër Gospiç. Të gjitha shërbimet paralajmërojnë vazhdimisht për vëmendjen dhe vozitje në pajtueshmërinë me rregulloret. Nuk kam informacion se aksidenti është shkaktuar nga lodhja, gjithçka do të dihet pas hetimit. Shumica dërrmuese e udhëtarëve janë kosovarë, tha Trut, raporton Jutarnji.hr, përcjell Koha Press.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here