Veterani 97-vjeçar i Luftës së Dytë Botërore krenar që ende punon në dyqan ushqimesh në New Jersey

  204
  0

  Edison, New Jersey (WABC) – Ndërsa shumë njerëz presin të dalin në pension, një burrë 97-vjeçar nga New Jersey mezi pret të punojë dhe vërteton se mosha është vetëm një numër.

  Bartolomeo Ficeto, një veteran i Luftës së Dytë Botërore, ende punon dy herë në javë duke mbushur sende ushqimore në një dyqan ushqimor “Stop dhe Shop” në Edison të New Jersey.

  Ai është shumë krenar për vitet e tij dhe as nuk i pëlqen të bëjë pushimet 15-minutëshe që i takojnë. Për të, mosha e tij është një fakt – jo një faktor.

  Ficeto ka qenë një pjesë e familjes “Stop dhe Shop” për gati 10 vjet dhe ende punon aty.

  “Benni është një gëzim, ai është plot jetë, është i lumtur”, tha menaxheri Sal Marconi.

  Kohët e fundit një gazetë shkroi një histori për të që e bëri atë një yll vendas.

  “Njerëzit janë aq të bukur, kjo ju bën të ndjeheni krenarë”, tha Ficeto. “Ata e vendosën shkrimin tim atje”.

  Dhe ai merr edhe më shumë dashuri kur njerëzit mësojnë se ai ishte një sulmues në një aeroplan luftarak gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai e vendosi jetën e tij në vijë të çdo misioni.

  “Unë u frikësoja sa herë që më duhej të hyja në aeroplan”, thotë ai. “Por Zoti më mori përsëri”, shprehet Ficeto.

  Ficeto ndau një arsye tjetër pse e ushqen jetën e tij të gjatë.

  “Ditën që nuk fluturova, ata qëlluan aeroplanin tim”, tha Ficeto. “Dhe unë nuk e di se ku ata zbritën”.

  Ficeto thotë se ai nuk është aq i vjetër dhe ai ende i ka të gjitha shqisat – dhe nuk ka plan të ndalojë t’i përdorë ato.

  Ai tha se planifikon të vazhdojë të punojë derisa të bjerë i vdekur.

  /Arenapress.info/

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here